Pielgrzymka do Midland, Kanada

W dniach 14-16 czerwca 2019, wspólnie z parafią św. Władysława, organizujemy pielgrzymkę do Midland, w stanie Ontario (Kanada).


W czasie pielgrzymki oprócz sanktuarium w Midland i położonej obok niej zrekonstruowanej osady jezuickich misjonarzy zobaczymy także Detroit, Toronto oraz Wodospad Niagara.

Midland w Kanadzie, jest miejscem kultu pierwszych Męczenników Kanadyjskich: to niezwykłe grono ośmiu świętych jezuitów (sześciu ojców i dwóch braci), wśród których są św. Izaak Jogues, Jan de Brebeuf i św. Gabriel Laleman. Męczennicy ci są patronami Kanady. Prowadzili w XVII wieku misje wśród Indian z plemion Huronów i Irokezów na terenach Nowej Francji (obecnie Kanada) i w północnej części obecnego stanu Nowy Jork.

Ich działalność spotkała się z oporem ze strony miejscowych szamanów, którzy oskarżali religię czarnych sukni (określenie pochodzące od stroju jezuitów) o sprowadzenie chorób i posądzali misjonarzy o czary. Prowadzili misję mimo prześladowań, aż do męczeńskiej śmierci. Ginęli poddawani torturom. Ich losy to niesamowita opowieść o początkach chrześcijaństwa wśród Indian Ameryki Północnej a także wzór wielkiego męstwa, które wzbudziło szacunek nawet wśród oprawców.

Piątek 6/14/19. Dzień 1.

Wyjazd sprzed Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago (5835 W. lrving Park Rd) o godz. 5 rano. Przejazd z postojami na kawę przez stany Indiana i Michigan. Po sześciu godzinach podróży msza św. w kościele Our Lady Queen of Apostles w Detroit (Maryi, Królowej Apostołów). Następnie odprawa celna i wjazd do Kanady. Przejazd na lunch w miejscowości London w dużej części zamieszkałej przez polonię. Po obiedzie dojazd do Toronto. Jedną z atrakcji tego miasta jest CN Tower: wieża widokowa z której rozciąga się wspaniała panorama miasta. Później krótkie zwiedzanie tzw. części historycznej (Historic District) i dzielnicy polonijnej. Przejazd do hotelu na nocleg.

Sobota 6/15/19. Dzień 2.

Po śniadaniu wyjazd do sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. Przejazd znad jeziora Ontario nad kolejne w naszej pielgrzymce-jezioro Huron. Dojazd do Midland, 16-sto tysięcznego miasta położonego nad zatoka Georgian Bay. Wokół rozciąga się kraina 30-stu tysięcy jezior. Wizyta w sanktuarium Męczenników Kanadyjskich i msza święta w intencji naszych pielgrzymów. Po mszy opowieść o tych świętych jezuitach i ich męczeństwie. Następnie wizyta w misji i wiosce Huronow. Jeszcze chwila w SS Keewatian i opowieści o nie znanych epizodach znad Wielkich Jezior. Powrót do hotelu.

Niedziela 6/16/19. Dzień 3.

Po śniadaniu wyjazd nad rzekę i wodospady Niagary. Znad wąwozu rozciąga się wspaniały widok na Amerykańskie Wodospady (Amerykanin i Welon). Są to największe wodospady świata pod względem ilości przepływającej wody. Dla niektórych są to także najpiękniejsze wodospady świata. Bez wątpienia tworzą one wspaniały krajobraz i warto skorzystać z każdej możliwej atrakcji, które oferuje to miejsce: np. zejście pod wodospady (Grota Wiatrów), rejs statkiem „Maid of the Mist”, spacer na punkty widokowe Luna Island, Three Sister Island, Terrapin Point i wiele innych. Z pełną ofertą atrakcji będzie możliwość zapoznania się na miejscu.

W drodze powrotnej do Chicago zatrzymamy się jeszcze, by odprawić niedzielną mszę św. w sanktuarium Our Lady of Fatima.

Pielgrzymce będą towarzyszyć o. Tomasz Oleniacz SJ, z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego, oraz o. Damian Mazurkiewicz SJ z parafii św. Władysława.

Zapisy, wraz z opłatą ($345), przyjmowane są w biurze JOM lub parafii św. Władysława.


Biuro Parafialne
5345 W. Roscoe St. Chicago , IL 60641
Tel. 773 725 2300
Fax. 773 725 6042
Godziny urzędowania:
Poniedziałek-Piątek 9am-5pm
Parish Rectory and Office
5345 W. Roscoe St. Chicago , IL 60641
Tel. 773 725 2300
Fax. 773 725 6042
Parish and Office Hours:
Monday-Friday 9am-5pm

Parish envelopes Koperty parafialne

If you did not received church offering envelopes, please call your post office to inform them about it. Also, please use regular  envelope  and just write your name and address. Thank you.

Jeżeli jestescie zapisani do parafii i nie otrzymaliście państwo kopertek na donacje , proszę zgłosic to na pocztę . Donacje mozna włożyc do zwykłej koperty na której nalezy napisać imię i nazwisko oraz adres. Dziękujemy.

Interesting links

archdioceseChicagoPodcasts-300x58jezuicipl2deonpl1-300x58radioDEON-logo-538x84jesuits-300x58